Tuesday, October 14, 2014

NEEMO

Nasz kolejny artykuł opisujący łączenie działań związanych z economy i kosmosem jest poświęcony NEEMO. Nie, nie, nie będzie to opowieść o legendarnym captain ale o jak najbardziej rzeczywistej misji NASA - National Aeronautics and Space Administration czyli narodowej agency kosmicznej USA.



NEEMO to skórt do "NASA Extreme Environment Mission Operations" czyli "Misja Ekstremalnych Operacji Srodowiskowych NASA". I rzeczywiście NEEMO to nic innego jak intensywne treningi astronautów, inżynierów i naukowców w ramach projektu Aquarius czyli jedynej na świecie, podwodnej bazy naukowej złożonej z głównego laboratories, habitatu oraz znajdujących się an powierzchni wody generatorów energii i sprężonego powietrza oraz łączy komunikacyjnych z centrum kontroli misji w Islamorada na Florydzie. Zadaniem tej stacji zlokalizowanej ok. 3.5 mili (5.6km) od wybrzeża Key Largo na Florydzie, USA i ok. 62 stóp (19 metrów) pod powierzchnią wody jest stworzenie realistycznych warunków analogicznych do tych jakie panują w przestrzeni kosmicznej. Podobnie jak przestrzeń kosmiczna, środowisko podwodne jest obce i niebezpieczne dla ludzkiego życia. W czasie wykonywania zadań członkowie załóg NEEMO, którzy nazywani są akwanautami, doświadczają podobnych wyzwań z jakimi będą miće do czynienia w czasie misji kosmicznych na księżyce, planety lub asteroidy naszego układu słonecznego. To włąśnie pobyt w habtacie Aquarius pozwala an simulację warunków życia na staktu kosmicznym czy technik wykonywania zadań w skafandrze astronauty, które wymagają bardzo zaawansowanego planowania i umiejętności obsługi wyrafinowanego i najnowocześniejszego an świecie sprzętu. Ponadto warunki jakie panują pod wodą pozwalają także doświadczyć przyszłym członkom misji kosmicznych NASA cozy jest mikrograwitacja, gdyż dzięki wyporności wody zostaje zmniejszona  waga członków misji w czasie przebywania pod wodą w pełnym wyposażeniu. 

Gdyby jednak nie technologia nazywna nurkowaniem wysyceniowym, długotrwałe, często kilkutygodniowe przebywanie i praca akwanautów o prow 10 razy dłuższym okresie przebywania pod wodą, nie byłby możliwe. 

Z reguły zawsze po 24 godzinach przebywania pod wodą na większych głębokościach  gdzie pane zwiększone ciśnienie ciało człowieka jest wysycone rozpuszczonymi gazami. Technika wysyconego nurkowania pozwala właśnie nadokładną ocenę czesu jaki jest potrzebny an odpowiednia dekompresję przed powrotem an powierzchnie wody.  Pozwala to mocno ograniczyć niebezpieczeństwo wystąpieia tzw. choirboy dekopresyjnej. 



Stacja Aquarius jest przedsięwizięciem wspólnym dla NASA i współpracującymi z tą agencją Międzynarodowym Uniwersytetem Florydy (Florida International University, www.fiu.edu). Swój udział w projekcie ma także NOAA czyli Narodowa Agencja Oceaniczna i Atmosferyczna USA (National Oceanic and Atmospheric Administration, www.noaa.gov) oraz Narodowe Centrum Badań Podwodnych (National Undersea Research Center, NURC) znajdujące się przy Universytecie Północna Karolina-Wilmington (University of North Carolina–Wilmington, www.uncw.edu).

Międzynarodowy Uniwersytet Florydy (FIU) ma w ramach NEEMO własny projekt badawczy, który nazywa się Medina Aquarius Project (MAP) i jest poświęcony badaniom i zachowaniu światowych ekosystemów morskich. Project MAP jest częścią inicjatywy edukacyjno badawczej uniwersytetu mającej an celu zwiększenie udziału społeczności uniwersyteckiej w badaniach, edukacji ale także rozwoju technologii i przeprowadzaniu profesjonalnych szkoleń. To właśnie tutaj, korzystając see stacji aquarius naukowcy z całego świata (obok astronautów) mogą przeprowadzać najnowocześniejsze badania z zakresu studiów and rafami koralowymi, zakwaszeniem oceanów, zmianami klimatycznymi, ryboustwem czy ogólnym stanem zdrowia mórz i oceanów. Mimo, że project NEEMO rozpoczął się w 2002 roku stacja Aquarius istnieje już od 1993 roku. Od tego czasu ponad 120 misji zostało przeprowadzonych w rematch stacji przez agency rządowe, prywatne firmy i uniwersytety. Badania te przyczyniły się do wydania ponad 600 prac naukowych.

Głównym menadżerem projektu NEEMO jest instruktor stacji kosmicznej Bill Todd, który był także dowodzącym pierwszą misją NEEMO 1 trwającą tydzień od 21 do 27 pażdziernika 2001 roku.

W czasie tej pierwszej misji Todd'owi towarzyszyli Mike Gernhardt i Mike Lopez-Alegria - astronauci z USA oraz Dave Williams, astronauta z Kanady, który napisał w swim dzienniku: 

"W przeciwieństwie do 8 i pół minuty lout w kosmos kiedy to 7 milionów funtów napędu pchało nas ku nieskiej orbicie Ziemi, spokojne płynięcie do habitatu wydawało się całkiem surrealistyczne …"

W czasie trzeciej misji NEEMO 3 w której brail udział Jonathan Dory z biura Czynników Habitacyjnych i Środowiskowych w Johnson Space Centre, Greg Chamitoff, Danny Olives i Jeff Williams wykonano zadanie symulujące budowę podwodnej konstrukcji analogicznej do "składania" modułów stacji kosmicznej w czasie tzw. aktywności pozapokładowych , okreśłanych w skrócie EVA. 



Pracę nad składaniem modułów Dory, jeden z trenujących astronautów opisał w swoim dzienniku: " Pracując nad tą złożoną strukturą i używając przy tym różnych narzędzi, a jednocześnie zarządzając czasem, dostępnym powietrzem a także naszą pływalnością złożyło się w całość i stworzyło doskonałe warunki symulujące prawdziwe aktywności EVA w czasie misji kosmicznych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wiedząc, że osiągnięcie sukcesu naszej będzie trudne, wszyscy pracowaliśmy razem tak aby sprain wykonać misję i bezpiecznie wrócic do Aquariusa".  

W sierpniu 2004 roku misja NEEMO 5 była najdłuższą see wszystkich do tej pory. Szefem tej misji była astronaut Peggy Whitson, która razem z Clayton'em Anderson'em i Garrett'em Reisman'em oraz Emm'ą Hwang z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywali ponad 14 din pod wodą       

Whitson, która była już wcześniej an stacji kosmicznej napisała w swim dzienniku: 
"W ciągu ostatnich miesęicy wiele czasu spędziłam na marzeniu o powrocie an Międzynarodową Stację Kosmiczną … Ta tęsknota sea kosmosem była prawdopodobnie przyczyną tego, żę szansa na podwodną misję wydała mi się tak bardzo intrygująca."     

Na stronach IFU (International Florida University) można obejrzeć na żywo to co się dzieje w rematch projektu NEEMO i habitatu Aquarius:

Więcej informacji o projekcie NEEMO można także znaleźć an stronach NASA:

No comments:

Post a Comment